ANASAYFA

2014 Büyüme Hedefimiz Yüzde 30

Firma olarak 2014 yılına iyi bir başlangıç yaptıklarını söyleyen Elcab Kablo Satış Müdürü Ömer Şentürk, 2014 yılı büyüme hedeflerini %30 olarak belirlediklerini ifade etti. İlk çeyrek performanslarının geçen yılın aynı dönemine göre çok daha iyi olduğunun altını çizen Şentürk, hem iç hem yurtdışı pazarlarda bu büyüme hedeflerini yakalayacaklarını söyledi. Şentürk, firmaları ve kablo sektörüne yönelik sorularımızı yanıtladı.

 

Elcab Kablo olarak hangi ürünleri üretiyorsunuz? Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verirmisiniz?

 

Pişirici ve ısıtıcı beyaz eşya ev aletleri başta olmak üzere bir çok makine, otomotiv, ekipman, sistem için kablo ve kablo grupları, profil, fırın kapak contaları, sızdırmazlık elemanları, PV kablo üretiyoruz. Entegre tesisimizde fişli şebeke kordonları, baskı kalıplık parçalar, yangın ihbar kabloları, seramikleşen kablolar, yüksek sıcaklık dayanımlı kablolar, silikon, PVC makaron ve profiller üretiyoruz. Ürün portföyümüz çok geniş, bu yüzden sektörümüzün önde gelen firmaları bizi partner olarak görüp ihtiyaçları olan ürün ve hizmetlerde bizden gerçekleştirmemiz için projeler talep ediyorlar. Silikon bazlı ürünler, PVC dahil olmak üzere çok değişik hammaddeler üretiyoruz. Cam elyaf örgülü ürünler de üretim gamımızda yer alıyor.

 

2014’e nasıl başladınız? İlk çeyrek geçen yılın aynı dönemine göre nasıl seyrediyor? Yurtiçi ve yurtdışı pazarlar bakımından değerlendirir misiniz?

 

2014 yılına hızlı bir giriş yapmış bulunmaktayız. 2014 hedefimiz %30 büyümek ve 2013 yılına göre bu hedefimizi ilk çeyrekte fazlası ile geçmiş olduğumuzu görmekteyim. Elcab Kablo AŞ ailesi olarak, 2014 yılının, hem iç hem dış pazar olarak çok farkı bir büyüme içerisinde geçeceğine inanmaktayız.

 

Döviz kurlarındaki artış firmanızı nasıl ve hangi oranda etkiledi-etkiliyor?

 

Dövizde yaşanan artış tüm kablo üreticilerinde olduğu gibi bizi de olumsuz etkiledi. Ancak bu durumdan zarar görmemek için müşteri listemize yeni firmaları katarak bu boşluğu kapadık.

 

Kaliteli üretim kadar önemli iki konu markalaşma… Bu konudaki sorunlar nelerdir? Neler yapılmalı?

 

Markalaşma yolunda şirketimizin almış olduğu yol Avrupa ve dünya ülkelerine yapmış olduğumuz satış ile görülebilmektedir. Şuan itibarı ile 43 farklı ülkeye ve Türkiye’nin de önde gelen şirketleri ile çalışabilmemiz sonucundadır, markamızı böylelikle kanıtlamış bulunmaktayız. Müşterilerimizden bizim beklenti noktamızda tedarik ettikleri ürünleri gerçek anlamda kontrol ve analiz etmeleridir.

 

Önümüzdeki döneme yönelik hedefleriniz nelerdir?

 

Elcab Kablo’nun uzun vadede en büyük hedefleri; kurumsal kimlik benimseyen bir firma olmak, Avrupa’da değerli bir marka olmak, sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir büyüme göstermek…