ANASAYFA

Elcab Kablo, yeni müşteri ve pazarlar hedefliyor

Elcab Kablo, yeni müşteri ve pazarlar hedefliyor

 

Genç ve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedefleyen Elcab Kablo, sektörünün en hızlı büyüyen firması olarak da dikkat çekiyor. Fuar katılımları ve çeşitli etkinliklerle müşteri ve pazar payını artıran firma, yurtiçi ve yurtdışında önemli fuarlara hazırlanıyor. Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu ile firmaları ve kablo piyasaları hakkında konuştuk.

 

 

Ürün portföyünüzü sıralar mısınız? Son dönemde ürün çeşitliliğinizde artma değişme oldu mu/ olacak mı?
Kurulduğu günden bugüne silikon kablo, camelyaf kablo, silikon fırın kapı contası, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet gösteren firmamız genç ve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedeflemektedir. Sektörünün en hızlı büyüyen firması olarak üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek en büyük hedefimizdir bu nedenle müşteri odaklı üretim anlayışımızla hem ihracat yaptığımız hem de iç piyasada hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi seviyede karşılayabilmek adına ürün çeşitliliğinde bulunmak üretim politikamızın temelini oluşturmaktadır.

 

Yılın son çeyreğine nasıl bir tablo ve beklenti ile giriyorsunuz?

Kablo sektöründe, içinde bulunduğumuz yıl boyunca ülkemizde ve dış ülkelerde yaşanmış olan politik sorunlar, piyasalardaki istikrarsızlık ve kurlardaki dalgalanmalar nedeniyle olumlu anlamda önemli ve kayda değer bir gelişme gerçekleşmemiş olup sadece faaliyet gösterdiğimiz sektörde değil diğer tüm sektörlerde de firmaların büyüme ya da gelişme kaydetmeden, irtifa kaybetmeden aynı seviyede stabil bir şekilde mevcudiyetlerini idame ettikleri ya da bu yılı en az kayıp ile bitirmeye çalıştıkları görülmektedir. Kurulduğu günden bugüne kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren firmamız bu çizgide yoluna devam edip kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olacaktır. Yapılan AR-GE çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimlerin üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslar arası ve yerli standartlara uygun üretim yapan, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak kurulduğumuz günden bugüne her geçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi hedeflemekteyiz.

 

Yurtçi ve yurtdışı piyasalarda gerçekleştirdiğiniz yeni bağlantılar var mı?

Elcab Kablo olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Bu doğrultuda 15-19 Ekim, 2016 tarihleri arasında Çin’de düzenlenecek olan China Import & Export Fair ile 2-5 Kasım, 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan Hostech by Tusid 22. Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı ve 14-17 Şubat, 2017 tarihleri arasında Dubai’de organize edilecek olan Ortadoğu Elektrik Fuarı’na (MEE) katılacağız.

15-19 Ekim 2016 tarihleri arasında Çin’de düzenlenecek olan China Import & Export Fair ile 2-5 Kasım 2016 tarihleriarasında  İstanbul’da düzenlenecek  olan  HOSTECH By TUSID 22. Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı ve 14-17 Şubat 2017 tarihleri arasında Dubai’de organize edilecek olan Ortadoğu Elektrik Fuarı’na (MEE) katılacağız.

 

Rusya, İsrail ve İran pazarlarında yaşanan gelişmeler sektörünüze nasıl yansıyacaktır?


Öncelikle Rusya pazarının sadece bizim için değil sektörde bulunan tüm firmalar için son derece etkin, verimli ve karlılık payı yüksek bir pazar olduğunu, Türk kablo sektörünün ise iki ülke arasında yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilendiğini ya da etkileneceğini düşünmediğimi belirtmek isterim. Elcab Kablo olarak Rusya’ya olan ihracatımız sabit bir seviyede devam etmektedir. Hem kendi firmamız hem de sektörümüz için Rusya, İsrail ve İran’a yapılan mevcut ihracat hacminin korunup arttırılması en büyük dileğimizdir.

 

LME fiyatları nasıl seyrediyor? Bakır fiyatlarının düşük olması kablo üreticileri açısından bir avantaj mı?


Bakır fiyatlarındaki düşüş tamamen finansal sektörün bir yansımasıdır. Kablo sektöründe fiyatları etkileyen tek değişken unsurun bakır olmaması nedeniyle bakır fiyatlarında düşüş yaşanırken dövizde artış olması ve Euro-Dolar paritesinin daimi bir dalgalanma içerisinde bulunması bu düşüşün sektörde önemli ve kayda değer bir getiri oluşturmasına engel olmaktadır. İç pazar satışımız ile ihracatımız bu gelişmelerden farklı şekillerde etkilenmektedir; üretimin gerçekleşmesi için gerekli olan hammadde ve emtiaların tedariki döviz cinsinden gerçekleşmekte ve iç piyasa satışları ise TL cinsiden yapılmaktadır. Bu nedenle iç piyasa satışlarını ele aldığımızda yabancı para birimlerinin karşısında Türk Lirası’nın değer kaybetmesi neticesinde olumsuz bir etkilenme söz konusudur zira söz konusu değişim bilanço ve fiyatlara yansıtmakta bu da iç piyasa satışlarımızda olumsuz bir sonuç doğurmaktadır. Aynı soruyu ihracat faaliyetini göz önüne alarak cevaplandırdığımızda ise iç pazarda anlık değişimleri uygulamaya alma zorluğunun uluslararası piyasada rastlanmaması nedeniyle ve satışlarımızın döviz cinsiden yapılması neticesinde durumun bu anlamda lehimize olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yüksek döviz kuru ihracat için gerçekten ciddi bir avantaj olup olmadığı tartışılır bir konudur çünkü ülkemizin makro ekonomisi söz konusu olduğunda girdilerin yurtdışı endeksli ve döviz bazında olması nedeniyle yüksek döviz kurunun ihracatta çok büyük bir avantajı bulunmamaktadır. Bakır fiyatlarının takip eden dönemlerde nasıl seyredeceğine dair ise maalesef ki herhangi bir öngörüye sahip olmak mümkün değildir. Zira bu seyre global gelişmeler ve değişimler yön verecektir.

 

2016 gerek yurtiçi gerek yurtdışı kaynaklı ekonomik ve siyasal gelişmeler nedeniyle zor bir yıl oldu. 2017 ile ilgili genel öngörünüz nedir, umutlu musunuz?


İçinde bulunduğumuz yılda global anlamda yaşanan belirsizlikler, dalgalanmalar ve ülkemiz üzerine oynanan politik oyunlar sadece sanayicileri değil tüm insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Örneğin ülkemizin jeopolitik konumu itibariyle tedarik zincirinin en temel elemanı olan lojistik alanında sağlamış olduğu avantajla global ticaret söz konusu olduğunda geniş bir paya sahip olduğumuz Irak ve Suriye pazarları sadece bizim için değil sektörde bulunan tüm firmalar için son derece etkin, verimli ve karlılık payı yüksek pazarlardı ancak söz konusu pazarlar global ve lokal alanda yaşanan olumsuz gelişmelerden ağır bir şekilde etkilendiği için yoğun bir durgunluk dönemine girmiştir. Bu nedenle riski dağıtmak ve içinde bulunduğumuz pazar sayısını arttırıp satış ağımızı genişletmek için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretleri ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. İçinde bulunduğumuz yılı, yaşanan belirsizlikler ve dalgalanmalar nedeniyle tüm sanayiciler ve üreticiler için bir kayıp yılı olarak değerlendirebiliriz. Bu nedenle beklentilerimize dair 2017 yılı için net bir rakam vermemiz pek mümkün değildir. Ancak sektörel açıdan ele aldığımızda ise içinde bulunduğumuz piyasanın standart mevsimsel durgunluk ve yoğunluk dönemlerinin ortalamasını çıkarttığımızda önümüzdeki periyodun hedeflerimize ulaşmamız için bize gereken ortamı sağlayacağını söyleyebiliriz.